Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunu Tanıyalım

Kısaltılmış hali TRT olan Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu devletin ismine televizyon ve radyo yayınlarını sağlaması için özel yasa ile tüzel kişiliğe sahip bir kuruluş olarak kurulmuştur. Daha sonraları anayasa değişikliği ile TRT‘nin tarafsız bir kamu kuruluşu olarak tanımlanması sağlandı. 1982 anayasası kararları doğrultusun da 1984 yılın da Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumukanunu tekrar düzenlenmeye alındı. Uydu doğrultusun da ki yayınların 1986’dan sonra Türkiye’ ye dönük yayın yapan özel televizyonların meydana çıkması Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’ unun televizyon yayınları üzerinde ki engelini kaldırdı.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kurulmasından daha önce ilk defa Türk Telsiz ve Telefon A.Ş’ ye bağlı olan radyo yayınları 1964 yılın da TRT’nin kolları altında toplandı. İstanbul radyosu olan ilk yayından daha sonra ikinci yayın olarak Ankara radyosu yapıldı. Daha sonra ise İstanbul radyosu ile Ankara radyosu PTT’ye devredildi. PTT’ye devir işleminin arkasında n vericisi güçlendirilen Ankara radyosu resmi olarak işletmeye açıldı. 1938 yılının Ekim ayında ara veren İstanbul radyosu 1949 Kasım ayında yayın yaşamına tekrar döndü. 1960 yılından sonra ise Ülkenin farklı şehirlerin de il radyoları kuruldu. Sekiz şehirde bulunan il radyo yayınlarının yönetiminin tarafsız bir kamu iktisadi kuruluşu olarak düzenlenmesi ön görüldü. 1964 yılında 359 sayılı yasa ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu adında devam eden radyo yayınları vericilerin güçlendirilmiş olması ile daha geniş bir kitleye ve daha geniş bir alana ulaştı. 1974 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun bölge ile merkez radyolarının birleştirilmesi ile TRT-1, TRT-2 ve TRT-3 yayınları oluştu.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, televizyon yayını ise ilk deneme televizyon yayını olarak Ankara’da Mahmut Tali Öngörenin açılış konuşması yapması ile başladı. Hafta da üçer saat ve üç günden başlayan TRT deneme yayınları 1 yıl sonrasında haftada dört güne çıkarıldı. Sonrasında ise İzmir televizyonu arkasından da İstanbul televizyonu yayın yapmaya başladı. İlk olarak astronotların Ay’a ayak basmaları ve Zeki Müren’in Ankara da verdiği konser televizyonda yayınlandı.

1974 yılında artık televizyon yayınları haftanın her günü olarak yayınlanmaya başladı. TRT yayınları ülke nüfusunun yarısı ve ülke yüzölçümünün çeyreği kadar kişi tarafından izlenmeye başlanır oldu. Televizyonun ülkeye gelmesinin 10.yılında PTT merkezine kayıtlı televizyon alıcısı sayısı 2 milyon 250 bine ulaşmıştır. Giderek artan yayınlanan saatleri ile birlikte ekran yılbaşı gecesinden itibaren hediye gibi geldi ve ekran renklenmeye başladı. Tamamen renkli yayına ise 1984 yılında geçildi.1986 yılında ise TRT-2 yayın hayatına ekranlarını açtı ve aramıza katıldı. Aktarıcı sayesin de TRT-1 ve TRT-2 yayınları uydu sayesin de tüm Türkiye’ye kendini gösterdi. Daha sonra TRT-3 ve GAP-TV ekranlara merhaba dedi. Böylelikle TRT’nin yayın yapılan kanal sayısı 4’e yükseliş yaptı. Arkasından eğitime ağırlık veren TRT-4 ile işçileri konu alan TRT-INT yayın yapmaya başladı. Kafkasya ve Orta Asya ağırlıklı TRT-AVRASYA kanalı peşinden de TBMM TV yayın yapmaya başladı.

1984 yılında ise yurt dışı temsilciliğimiz olan TRT Almanya-Berlin temsilciliği açılışını yaptı. 1998 yılında TRT bir ilke imza attı ve internet adresi ile yayın yapmaya başladı. İsmine ise TRT-SAYTEK(Sayısal Yayın Teknoloji Merkezi) olarak karar verildi. Sonralarında da yenilikten kaçınmayan Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu gelişiminde durmadı ve hep yeniliklerle yayın yaptı. Hala da günümüzde gücünü korumaya devam etmektedir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir