Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği operasyonları genellikle sağlık problemlerinden dolayı yapılır. İnsanların solunum mekanizmalarıyla sağlıklı ve yeterli nefes alamaması durumunda büyük problemlerle karşılaşmaktadırlar. Bu problemle karşılaşan hastalar burun ameliyatı ile sağlıklarına kavuşabilirler.

Dışarıdan alınan darbe ile ya da kazalar sonucunda oluşan burun eğrilikleri, kırıklar, çatlaklar ve farklı şekil bozuklukları da burun estetiği operasyonları ile giderilmektedir.

Burun estetiğinin uygulanmasındaki en önemli nedenlerden biriside burunun estetik açıdan yüzün önemli bir bölümünü oluşturması ve dikkat çekmesidir. Burunda şekil bozukluğu varsa eğer kişinin yüzündeki diğer organlarından daha fazla dikkat çekmesine neden olur ve kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder ve yüzdeki dengeyi bozar. Bundan rahatsız olan hastalar bu ameliyata başvurur.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı (rinoplasti) plastik cerrahlar tarafından ya da Kulak Burun Boğaz Uzmanları tarafından yapılabilmektedir. Genel bir anestezi altında hastanede ve ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Açık yada kapalı ameliyat tekniği uygulanmaktadır. Hangisinin tercih edilmesi doğru olacaktır sorusunun cevabını ise yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını hastaya açıkladıktan sona belirlemek gerekir. Kapalı teknikte tüm kesiler burun içinden yapılır. Açık teknikte ise burun içi kesilerine ilaveten burun ucu tabanında küçük bir kesi de dahil edilir. Ameliyat burunda düzeltilmesi gereken bozukluklara göre 1-3 saat sürmektedir. Tasarlamaya uygun bir şekilde alınması gereken kemik ve kıkırdaklar alınır veya törpülenir, gerekli yerlere kıkırdaklar eklenir ve özel dikişlerle burun kıkırdaklarına şekil verilir. Deformiteyi düzeltmek için çok farklı teknikler uygulanmaktadır. Her burunda deformiteler farklı olduğundan dolayı aynı düzeltme işlemleri uygulanmaz. Ameliyatta dokular ne kadar az zedelenirse şişme ve morarma daha az olacaktır. Bu yüzde ameliyatın titiz ve özenerek yapılması çok önemlidir. Günümüzde burun ameliyatı tamponsuz yapılabiliyor. Gerekirse havanın geçmesi için kanalları olan silikon splintler kullanılabilmektedir. Silikon splintler kullanıldığında ameliyattan sonra hasta burnundan nefes alabilmektedir. Burun üzerine termoplastik atel konulur, bu atel 1 hafta sonra alınır.

Burun Ameliyatı Sonrası;

Burun ameliyatı düşünülenin aksine ameliyattan sonra ağrısız ve kolay geçmektedir. Ameliyattan hemen sonra burun ucunda yanma hissi oluşabilir fakat verilen ilaçlar sayesinde bu durum dakikalar içerisinde geçmektedir. Burun ameliyatı sanılandan daha rahat ve konforlu bir ameliyattır. Ekseriya hasta ameliyattan 5-6 saat sonra taburcu olacak duruma gelir. Ameliyat sonrası hasta sürekli yatmak zorunda değildir. Kişi ameliyat sonrası dönemini ayakta geçirebilir. Bu dönemde hasta burnuna dışarıdan gelecek darbeler için çok dikkatli olmalıdır. Verilen antibiyotik ve diğer ilaçların kullanılması gerekmektedir. Hastanın yüzünde oluşabilecek şişlik ve morlukları aza indirmek için göz etrafına soğuk uygulanabilir. Morlukların geçmesi için bazı kremler kullanılmaktadır. Ayrıca C vitamini kullanılması şişme ve morarmanın hızlı geçmesine yardımcı olacaktır. Şişlikler 3. günden sonra kaybolur. Hastanın bu dönemde uyuma biçimde çok önemlidir. Hasta 45 derece açıyla başın yüksekte kalacak şekilde yatması gerekmektedir.  Ameliyattan sonraki dönemde Burun deliklerine serum fizyolojik damlatılarak pamuklu çubuklarla temizlenmesi gerekmektedir. Ekseriya bir hafta sonra burun üzerindeki atel alınarak pansuman yapılır. Spor ancak 3 hafta sonra yapılabilir. Hasta Gözlüğü üç ay sonra kullanılabilir. Lens kullanımı ise ameliyattan bir kaç gün sonra kullanılabilir. İlk üç ay yüzün ve burnun şişmemesi için güneşlenmemeniz gerekmektedir

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir