Antalya tarihi yerler

Antalya yaklaşık 52 bin yıllık bir tarihe sahip. Bu birçok şehirden ve merkezden fazla. Hemen hemen insanların yaşadığı paleotik çağa denk gelen bir dönem ki Türkiye’nin diğer birçok şehri bu özelliğe sahip değil. Antalya tarihi yerler arasında sadece bu kadar eski merkezler yok.

Aynı zamanda son birkaç bin yıl içinde yapılmış eserlerde var. Bunlarla beraber, Anadolu’nun Türklerin eline geçmesiyle inşa edilen birçok İslami değer mevcut. Osmanlı zamanında da, özellikle son yıllara doğru değer görmüş Antalya. Saat kuleleri gibi modern tarzda birçok şeye imza atılmış. Tarihi açıdan değerler aradığınızda, istemediğiniz kadar çok seçenekle karşılaşabilirsiniz. Ancak özellikle bir daraltmaya da gidebilirsiniz.

Örneğin kimi insanlar sadece Antik Yunan’a ait değerler görmek isteyebilir. Bizde bu noktada yardımcı olmaktayız.

Biz Antalya keyfi olarak, merkez ve toplam 7 ilçesiyle beraber Antalya’ya hakimiz. Ancak bundan daha da önemlisi tüm mekanlara, tarihi yerlere, bölgelere, plajlara ve hatta Antalya’da ki gezgincilere bile hakimiz. Bu yüzden aradığınız her şeye bizimle beraber ulaşabilirsiniz. Gerek arama bölümünü kullanarak gerekse ilgili sayfalara giderek istediğinizi elde etmeniz mümkün.
Önemli Antalya Tarihi Yerler
Kimi noktalar için ayrı bir sınıflandırma yapmamız gerekirse, önemli Antalya da ki tarihi yerler sınıflandırmasını yapabilirsiniz. Zira Antalya’da ki kimi noktalar kendilerini diğer tarihi noktalardan soyutlamakta. Yıllar boyunca en çok ilgi gösterilen merkezlerden biri Side tapınakları. Milattan önce burada yaşamış uygarlıklar kendi tanrıları için birçok yapıt inşa etmişlerdir. Kimi yapıtlarda hiç bozulmadan bugüne kadar korunmuştur.

Tarihi yerler arasından iki tiyatro kendini kolayca belli etmekte. Bunlardan biri Aspendos şehrine bağlı Aspendos tiyatrosu, diğeriyse Termessos tiyatrosu. İkisi de kapasite bakımından oldukça yüksek şehirler ve sanatsal anlamda sadece tiyatro ile yetinmemişler.
Türk Antalya Tarihi Yerler
Malazgirt Savaşı’ndan sonra bölgede Türk hakimiyeti yer almış ve yerleşik hayatta İslamla beraber insanlar birçok yapıt dikmiş. Örneğin Alanya Kalesi bunlardan biridir. Selçuklu devleti bu kaleyi inşa ederken, özellikle Hristiyan saldırı araçlarını düşünmüştür ve ona göre inşa etmiştir. Dönemin birçok silahına karşı dayanıklıdır. Türk Antalya tarihi yerler içinde en büyüğü diyebiliriz.
Yakın Antalya Tarihi Yerler
Son birkaç yüzyıl içinde yapılmış yapıtlarda mevcut. Çoğunluğu Osmanlı döneminde yapılmış ve oldukça garip bir şekilde, günümüze sadece birkaç tanesi taşınmış. Saat kulesi de bunlardan biri. Yapımına 19. yüzyılın son birkaç yılında başlanmakta. Çok kısa sürede inşa edilebilir olsa da çeşitli sebeplerden ötürü işlemler birkaç yıl gecikmekte. 1901 yılında da tamamıyla bitiyor, bir süre sonra da Osmanlı’nın kullanımına açılıyor.

Yakın Antalya tarihi yerler içinden en önemlisinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü zamanında Atatürk’ten de ilgi ve değer görmüş bir yapıt. Liman, sahil gibi noktaların değişmesiyle de değerini kaybetmiş. Ancak şuan sembolik olarak yer almakta.

Antalya genelinde bulunan birkaç tarihi alanı bu şekillerde sınıflandırabiliriz. Sizler Antalya’yı ziyaret ettiğinizde bu türlerden birini seçip, aramayı sitemizde gerçekleştirebilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde, sayısız seçeneğe ulaşacaksınızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir